Dekorasyon Hakkında Bilinmeyenler

Dekorasyon Hakkında Bilinmeyenler
31 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 642 kez okundu.

Dekorasyon Hakkında Bilinmeyenler

Dekorasyon kavramını duyduğumuzda birçoğumuzun kafasında farklı farklı şeyler canlanır. Ancak şimdi dekorasyon konusuna bakacak olursak konunun biraz daha farklı olduğunu görebiliriz. Dekorasyon hakkında bilinmeyenler veya genel anlamda az bilinenlere bir bakalım.
Dekorasyon iç ve dış dekorasyon olarak ikiye ayrılır. Ancak genel anlamda ilgilendiğimiz kısım iç dekorasyondur. Dekorasyon yalnız günümüzde değil tarih boyunca önemsenmiş bir şeydir. Eski Roma’dan tutun ta eski Mısır’a kadar dekorasyonun farklı boyutlarını görebiliyoruz.

Genel anlamda insanların yaşadıkları yeri; içinde bulunduğu topluma, dini inançlarına, gelenek ve göreneklerine göre düzenlediği görülür. Örneğin İslam toplumunda insanlar İslamiyet’in kendilerine verdiği manevi hissiyata binaen han, hamam, cami vs. yapılarda oldukça sade iç mekânlar yapmışlardır. Orta çağ Avrupa’sında ise zamanla el sanatının gelişimiyle aşırıya varan süsleme görülebilir.

Ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri dekore ettiğimiz odanın, salonun veya mutfağın büyüklüğüdür. Mekân ne kadar genişse alternatif de o kadar fazla olur. Tabi mekân küçükse durum da o ölçüde değişir. Ancak dekore edilen yerin küçüklüğünün dezavantajlarını belli yöntemler kullanarak azaltabiliriz. Örneğin mutfakta açılıp kapanabilen masa ve sandalyeler, salonun şekli ve duvarları buna uyuyorsa gömme dolaplar kullanılabilir.

Oda veya salon içinde farlı renk eşya kullanımı da oranın daha büyük görünmesine katkıda bulunabilir. Dekorasyonda ayna kullanımında ayna kullanımı da oranın olduğundan daha büyük hissiyatını oluşturabilir. Buna farklı bir yerden örnek vereyim. Örneğin asansör içinde aynaların kullanım amacı da bundan çok farklı değildir.

Dekorasyonda renk kullanımı da oldukça önemlidir. Örneğin siyah renk birçok renk ile uyum gösterir. Genel olarak da siyahlı ile en uyumlu renklerden birinin beyaz olduğu söylenebilir.

Moda kavramına gelecek olursak bir kısım kişiler için modanın olmazsa olmazlardan biri olduğunu unutmamak gerekir. Bize şık ve cazip gelen dekoratif görünümler zaman ilerledikçe artık o kadar da ilgimizi çekmemeye başlayabilir. Bundan dolayı mobilyacılık gibi dekorasyon le ilgili sektörler genel anlamda değişime açık sektörlerdir

Günümüzde dekorasyonun önemi hiç de küçümsenmeyecek ölçüdedir. Bu alanda ekonomik anlamda da ciddi iş ve yatırımlar da vardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git