Oturma odalarında dekorasyon nasıl olmalıdır?

Oturma odalarında dekorasyon nasıl olmalıdır?
28 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 616 kez okundu.

Oturma odalarında dekorasyon nasıl olmalıdır?

Günümüzün tüm koşuşturmasının yorgunluğunu ve stresini gün sonunda attığımız yer şüphesiz evlerimizdir ve birçoğumuz evde geçirdiğimiz zamanın büyük bölümünü oturma odasında geçiririz. Tabi eskiden en önemli odalarımız salonlarımızdı (gerçi hala öyle olanlar var) sadece misafir geldiğinde kullanılır diğer zamanlarda kapısı hep kapalı olurdu. Ama artık birçok kişi özellikle İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerdeki evlerde salon ve oturma odası tek bir odada birleşiyor. Peki, zamanımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz ve hatta bazı zamanlar bize yatak odası dahi olan bu oturma odalarımızın dekorasyonu nasıl olmalıdır?

Dekorasyon işi tamamen kişiden kişiye değişmektedir. Sonuçta herkesin zevkleri aynı değildir. Kimimiz rahat bir TV koltuğunda şekerleme yapmak ister kimimiz kanepeye uzanıp film keyfi yapmak ister. İsteriz ama tabi ki bu işinde belli başlı püf noktaları vardır. Biz size bazı püf noktalardan bahsedelim.

İlk başta odanızın büyüklüğüne göre eşya seçmeniz size alan konusunda yardımcı olacaktır. Eğer büyük bir odanız varsa koltuk takımı seçimi yapabilirsiniz ve renk konusunda daha geniş yelpazeniz olur. Eğer odanız küçükse koltuk takımı yerine köşe koltuğu ‘L’ koltuk seçmenizi tavsiye ederiz ve renk olarak açık renkleri tercih etmeniz daha ferah bir görünüş elde etmenizi sağlar. Tabiî ki bunların yanında kullanışlık da seçiminizde önemlidir. Örneğin koltukların yatak olup olmaması geniş aile ve misafiri bol aileler için önemlidir. Kolay temizlenebilir olması küçük çocuklu aileler için önemlidir. Odanızın boyutu seçeceğiniz diğer eşyalar içinde çok önemlidir.

Küçük bir odada TV ünitesi yerine duvara monte edilen bir TV size daha fazla bir alan sunacaktır. Eğer odanız yeterli büyüklüğe sahipse koltuklarınıza uygun bir TV ünitesi tercih etmeniz dekor alanı yaratacağı gibi gözede hitap eden bir seçenek olacaktır. Bilim adamlarının yaptıkları araştırmalara göre odalarda tercih edilen renler de sizi etkilemektedir. O yüzden renk tercihlerini iyi yapmanız ve çok fazla karışık renk seçmemeye dikkat etmenizde önemlidir. Tüm bunların yanında odanızın ışıklandırılması tüm havayı değiştirebilir. Dekoratif aydınlatmanın yanında odanın da aydınlatmasını sağlayacak ışıklandırmaya önem gösterin.

Sonuç olarak tüm odaların kullanılış amaçlarının farklı olduğu için amacına yönelik dekorasyon yapılması gerekmektedir. Oturma odalarınız ihtiyaçlarınızı en pratik şekilde karşılayabileceğiniz eşyalarla, görsel olarak size huzur verecek, rahatlatacak renkleri ve dekorasyon ürünlerini tercih ediniz. Daha detaylı ilgilenenler iç mimarlardan profesyonel dekorasyon fikirleri alabilirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git