Oturma Odasında Renk Seçimi

Oturma Odasında Renk Seçimi
6 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 956 kez okundu.

Oturma Odasında Renk Seçimi

Yaşamımızın büyük bölümünü evde geçirdiğimiz için evimizin dekorasyonu oldukça önem taşır. Ev dekorasyonu yapılırken bir plan doğrultusunda hareket etmek doğru olacaktır zira aceleye getirmek ya da kararsızlık mutsuzluk doğurabilir. İyi bir araştırma sonucunda, dekorasyon fikirleri alınarak, örneklerden de gerekli incemeler yapıldığında ev dekorasyonu sağlıklı şekilde çözümlenir.

Odayı doğru şekillendirmek, renkleri doğru seçmek ve sahip olduğumuz alanı iyi kullanmak, huzurlu bir yaşam alanı oluşturur. Doğru ton seçimi ferahlığı sağlarken, yanlış bir renk seçimi evde yaşayanların tüm dengesini değiştirebilir. Aynı renklerin farklı odalarda kullanımı bile insan psikolojisini farklı yönde etkileyebiliyor. Örneğin yüksek enerjili bir renk olan kırmızı, uygun bir odada kullanıldığında huzur etkisi veriyorken, uyuma alanında kullanıldığında kişilerin sinirli olmasına neden olabiliyor. Oturma odamızın dekorasyonunu yaparken pastel renkler kullanmak evin geniş ve ferah görünmesini sağlayabilir. Duvar rengi ve eşya tonlarının zıt olması da evin geniş görünmesi konusunda oldukça iyi bir fikir olabilir.

Tüm oda duvarını boyamak yerine oturma odasının sadece bir duvarını boyamak da, odayı daha gösterişli hale getirecektir. Kapı rengi seçiminde kontrast oluşturmak eve eğlenceli bir hava katacaktır. Halı ve duvar tonlarının aynı olması uyumu sağlar. Eşyalarda beyaz kullanılması evi şık ve ferah göstereceği gibi kiri ve tozu belli etmesi açısından da bir dezavatantaj olarak sayılabilir. Yine de beyaz mobilyalar kullanacaksak, renkli aksesuarlar ve renkli duvar kağıtlarıyla kombine edilebilir. Oturma odası için mor renk tercihi de bazıları için vazgeçilmezdir. Ancak mor eşya, mor duvar kağıtları, mor aksesuarlar, hepsi bir arada kullanıldığında boğucu bir ortam yaratır. Sarı ile kombine edildiğinde mor gayet şık bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Oturma odasında kombine edeceğimiz diğer bir ikili de yeşil ve fuşya tonlarıdır. Yeşil renkte seçilen koltuklar, fuşya kırlentlerle kullanıldığında modern ve zevkli bir dekorasyona sahip olabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki bir rengi yoğun şekilde aynı odada kullanmak kişileri yorar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git