Uç Dantel Örnekleri

Uç Dantel Örnekleri
27 Mayıs 2013 tarihinde eklendi, 8.037 kez okundu.

Uç dantel; havlu veya çarşafların, pike takımlarının, kanepe örtülerinin kenarını çevirmeye yarayan dantel çeşididir. Hanımlar tarafından sevilerek kullanılan bu dantel çeşidi genç kızların çeyiz hazırlığında en önemliler listesinde yer almaktadır.

 

Ara Uc Danteli

 

Zaman içerisinde uç dantel örnekleri sıkça kullanılmıştır ve halen de kullanılmaya devam edilmektedir. Havlu kenarlarını, çarşaf kenarlarını en şık en zarif şekilde gösterecek modeller hep aranış içinde olmuştur. Bulunan modeller değiştirilmiş geliştirilmiş ve daha iyi, daha kullanışlı ve tabi ki daha zarif uç dantel örnekleri ortaya çıkarılmıştır. Uç dantel örneklerini hanımlar mil ile örmektedirler. Çarşaf kenarlarının dört bir ucuna yaptıkları göz alıcı modeller yeri geldikçe kıskanılmaya bile dönüşmüştür. Bunun sebebi çarşaf kenarının günlerce belki haftalarca uğraşarak oluşturulması olmaktadır. Bu uzun süreli uğraş sonunda çeyizde yerini alan uç dantel örnekleri geline annesinden büyük bir hatıra olarak kalmıştır. Koltuk örtülerinin uç dantelleri günümüzde eskisi kadar önemli olmasa da varlığı yok sayılamaz. Havlu kenarlarındakilerse yerlerini asla kaptırmamaya daha uzun yıllar devam edeceklermiş gibi görünmektedirler.

 

İşte böylece hanımların el emeği göz nuru uzun çabalarının sonucu uç dantelleri sürekli kullanılarak kullandırılarak tarihe gömülmesi engellenmektedir.  Uzun yıllar bunun böyle sürmesi ve zarafetini koruması için havlu kenarları çarşaf pike ve kanepe örtüleri uç dantelle süslenmeye devam edilecektir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git