Yastık Başı Dantelleri Modelleri

Yastık Başı Dantelleri Modelleri
21 Ocak 2014 tarihinde eklendi, 3.107 kez okundu.

Dantel yastık  modelleri evlilik çağına gelmiş genç kızların çeyizlerini süsler. Tığ işi dantelin en zarif özelliklerini yansıtan yastık başı dantel örneklerini sizler için seçtik.

Yastık başı dantelleri tığ işi olabileceği gibi değişik örgü örnekleri de olabilir.  Hazır nevresim takımlarının sayısının artmasıyla birlikte yastık başı dantel çeşitlerinin azaldığı söylenebilir. Anadolu’da evlerde misafirliğe gidersiniz el işi yastık ve yorganlarla karşılaşabilirsiniz.

Yeni evlenen çiftlerin yastık ve yorganlarının hazırlanması günler öncesinden başlar ve el emeği göz nuru işlemeler yastık ve yorganlara işlenirdi.  Özellikle yorganlara yapılan nakış işlemeler birer sanat eseridir. Kültür ve geleneğimizin en büyük özelliklerini taşıyan eşyalar günlük hayatta sık sık karşımıza çıkardı.

Çeyizlik yastıklara kanaviçe işleme yapılır.  Kanaviçe yastık başları çiftler halinde olur. Dantel işlemelerinizi misafir yastıklarında yada yatak takımlarınızda kullanabilirsiniz. Ayrıca dantel işleme yastıklar oturma gruplarındaki küçük yastıklarda kullanılabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git