Yeni Yemeni Oyası Örnekleri

Yeni Yemeni Oyası Örnekleri
23 Mayıs 2013 tarihinde eklendi, 6.739 kez okundu.

Yemeni; kalıpla basılan ve elle boyanan tesettürlü bayanların kullandığı örtüdür. Bizzat ustalarca yapılan bu örtüler halk arasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Uzun zamandan beri kullanılan yemeni oyası günümüzde hız kesmeden kullanılmaya devam etmektedir. Türkülerde dahi yer alan yemeni aynı zamanda Türk kültürünün de bir simgesidir.

 

Cicekli yemeni oyasi

 

Tarih boyunca aktarılarak günümüze gelen yemeniler yine ilgiyi toplamaktadırlar. Yeni oyası yemeni örnekleri bayanlar için vazgeçilmezdir. Köşelerini oyaladıkları yemenileri en önemli aksesuarları olarak kullanmaktadırlar. Ağır modellerle süslenen yemeniler kendi renkleriyle birleşince çok güzel bir görünüm elde edilmektedir. Yeni yemeni örneklerini çevrelerinden veya internetten takip eden bayanlar üzerine en uygun modeli bulup bütünleyerek başlarına bağlamışlardır.

Köy veya şehir hayatı gözetmeden her yerde rahatça kullanılabilecek aksesuardır yemeni. Kullanım kolaylığı ve görüntü şıklığı sayesinde gönüllerde bu yeri kazanmayı başarmıştır. Son zamanlarda yemeniyi sadece örtü olarak değil bazı tokalar ve iğneler sayesinde birleştirerek bluz yapma tarzı da doğmuştur. Çok şık ve gösterişli bir görüntü ortaya çıkaran bu yemeniler modaya olağanın dışında bir fark katmayı da başarmıştır.  Köşeleri oyalanmış yemeniler omuzda veya sırtta birleştirilmek suretiyle yeni bir bluz ortaya çıkarmayı sağlamıştır.

Yemeni işte bu iki türlü kullanılışıyla da Türk kadınlarının sürekli kullandığı bir aksesuar olmayı başarmıştır. Böylece hem kültürel değerler yok edilmemiş hem de yeni yemeni oyası örnekleriyle değerlerin taptaze kalması sağlanmıştır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git