Zemin Dekorasyon Tavsiyeleri

Zemin Dekorasyon Tavsiyeleri
25 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 582 kez okundu.

Zemin Dekorasyon Tavsiyeleri

Bir evin olmazsa olmaz işlerinden birisi de zemin dekorasyonudur. Zemin dekorasyonu bir nevi evde giysi görevi görür. Eski bir zemin kaplamanın yenisi ile değiştirilmesi adeta evin giysi değiştirmesi gibi eve canlılık ve hayat verecektir. Günümüzde yer karosu parke seramik v.b gibi çok çeşitli olan zemin kaplama modelleri mekanların yeni bir yüze kavuşmasına yardımcı olmaktadır.

Her zeminin farklı bir zemin kaplama modeli olduğundan kaplama yaptıracak kişilerin zemin kaplama öncesinde hangi zemine hangi zemin kaplama modelinin yapılacağını tespit etmiş olması zemin kaplamanın uzun vadede kullanılabilmesi için önemli bir unsurdur.

Ev sahipleri özellikle zemin kaplama yaparken bu konu üzerinde fazlaca düşünmeli ve doğru karar vermelidirler. Ancak zemin kaplama yaparken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır.
Bu unsurları ele alacak olursak; öncelikle kaplanacak alandaki zemin bozuklukları düzeltilmelidir. Bunun yanında döşenecek zemindeki çatlakların kapatılması gerekmektedir. Aksi takdirde bu çatlaklar zamanda döşemeler üzerinde deformasyona sebep olacaktır.

Bir başka dikkat edilmesi gereken konu zemin dekorasyonu uygulanacak alanda ki rutubet , uygulanacak alandaki aşırı rutubet eğer uyguladığınız döşeme ahşap ise zamanla leke yapmasına ve çürümesine sebep olacaktır.
Bu nedenle zemin uygulaması yaptırmadan önce rutubet ölçümü yapılması ve zemin döşemesi konusunda bir uzmandan zemin dekorasyonu tavsiyeleri alınması uygun olacaktır.

Zemin kaplamalarında sağlamlığı ve kaliteyi ön planda tutanlar için kullanılacak yapıştırıcı da büyük önem arz etmektedir. Örneğin sürekli su ile temas halinde olan bir yerde zemin suya dayanıklı malzeme ile kaplanmalı ve suya dayanıklı yapıştırıcı kullanılmalıdır.

Nitekim günümüzün önemli bir bölümünü geçirdiğimiz evimiz de ya da ofisimizde uygulayacağımız zemin dekorasyonu uygulanacak yerin konumu su ile temas durumu güneş alma durumu gibi faktörlere göre düzenlenmeli. Örnek verecek olursak az güneş alan alanlarda açık renk zemin döşemesi uygulamak hem aydınlık ferah bir hava hem de enerjik bir ortam yaratacaktır. Özellikle ev dekorasyonunu ele alacak olursak ıslak zeminlerde kullanılacak seramiklerin kaydırmaz özellikli olması hem estetik açısında hem de sağlık açısından önem arz etmektedir.
Sonuç olarak zemin kaplama ve dekorasyon çalışmalarında uygun malzeme kullanmak hem maliyet açısından hem de kaplanan zeminin uzun süre kullanımını sağlamak açısından önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git